Zima jest najtrudniejszym czasem dla naszego obuwia. Corocznym problemem, który pojawia się wraz ze śniegiem, są osady z soli na naszych butach. Oprócz nich podczas wskazanej pory roku regularnie zmagać musimy się również z przemokniętymi kozakami, czy botkami. Poza brzydkim efektem wizualnym owe problemy stanowią również wyraźne ostrzeżenie. Widok wyżej wspomnianych plam stanowi oznakę niewłaściwego zabezpieczenia obuwia, w którego strukturę została wchłonięta sól. Jak poradzić sobie z takim problemem?
“Lepiej zapobiegać, niż leczyć”
Po pierwsze – bądź przygotowany na to, co może przydarzyć się twoim butom. Złotą zasadą jest bowiem to, aby zapobiegać – nie leczyć. Odpowiednie zabezpieczenie naszych butów przed zimą, może być wystarczające w walce z “solnymi plamami”.
Jak to zrobić?
Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia obuwia jest stworzenie na nim powłoki ochronnej. Ważne aby wybrać do tego środek adekwatny do właściwości naszych butów – inaczej bowiem powinniśmy pielęgnować te z zamszu, a inaczej te ze skóry. Jeżeli nie jesteś pewien, co do typu materiału, z którego wykonane są twoje buty, zgłoś się z nimi do specjalisty, który pomoże ci również w wyborze odpowiednich specyfików pielęgnacyjnych. Przy zakupie nowej pary butów zawsze pytaj o to, jak powinieneś je pielęgnować i zabezpieczać.
Wymagający zamsz
Zamszowe buty wymagają impregnacji. Ten materiał początkowo kojarzony jako nietrwały, przy odpowiednim zabezpieczeniu i pielęgnacji, zaskoczyć może nas swoją wytrzymałością. Dodatkowo wykonane z zamszu buty chronić mogą nasze stopy przed zimnem i wilgocią prawie w równym stopniu, co buty skórzane. Buty zamszowe powinniśmy czyścić szczoteczką z twardym włosiem, a plamy czyścić na mokro specjalnym pieniącym się specyfikiem, naniesionym gąbką. Przed impregnacją butów należy wyczyścić je we wskazany sposób i zabezpieczyć specjalną substancją do zamszu. Ciekawostką jest to, że ciemny kolor zamszowych butów, który odbarwia się przez sól odnowić można niewielką ilością naparu z czarnej herbaty polanej bezpośrednio na powierzchnię buta.
Odpowiednie czyszczenie
Przed każdorazowym zaaplikowaniem substancji zabezpieczającej dokładnie oczyść powierzchnię buta. Warto by użyć do tego nie oddającej wody szmatki, szczoteczki z delikatnym włosiem oraz nieperfumowanego mydła. Buty susz elektryczną suszarką do butów lub – jeżeli jej nie posiadasz – z dala od zródeł ciepła, w przewiewnym miejscu. Najlepiej na czas suszenia utwardzić buta od wewnątrz, zapobiegając w ten sposób jego deformacji.
Wrażliwa skóra
Pamiętać należy, że buty skórzane wymagają specjalnego traktowania. Zamiast szorowania ich szczotką ogranicz się do oczyszczania ich materiałami o niezbyt chropowatej powierzchni. Używaj do ich pielęgnacji tylko specyfików specjalnie do tego przeznaczonych.
Zwalczanie problemu
Z zabezpieczonego wcześniej powłoką ochronną obuwia nie trudno usunąć jest plamy soli, które pojawią się na jego powierzchni. Najlepiej użyć w tym celu delikatnie zwilżonej materiałowej szmatki, która z łatwością usunie odbarwienie. Gdy jednak wcześniej nasze buty nie zostały zabezpieczone lub zabezpieczone niewłaściwie – wtedy jedynym sposobem jest sięgnięcie po specjalistyczne środki do wywabiania soli z obuwia – takie jak np. wywabiacz soli.
Przemoknięte buty
Kluczem do radzenia sobie z przemakającymi butami jest ich odpowiednie suszenie. Jak zabrać się za nie w odpowiedni sposób? Przede wszystkim wypełnić buty aby zapobiec ich odkształcaniu się. Wypełnienie z gazet lub materiału może dodatkowo chłonąć wilgoć z powierzchni buta. Jeżeli buty są wiązane koniecznie należy je przed suszeniem rozsznurować. Buty najlepiej jest powiesić za cholewki i pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Unikajcie stawiania ich pod lub na kaloryferze. Jeżeli zależy wam na czasie – użyjcie suszarki.
Domowe sposoby
Kiedy pod ręką nie masz specjalistycznych środków, a potrzebujesz szybko poradzić sobie z problemem skorzystaj ze sprawdzonych domowych sposobów. Z solą na obuwiu świetnie poradzi sobie woda z odrobiną octu. Przemytego nią buta umieść pózniej nad parą wodną, która zagwarantuje skuteczność zabiegu. Pamiętaj, że dzięki domowym sposobom możesz poradzić sobie także z brudnym zamszem. Wyczyścisz go za pomocą szczotki z twardym włosiem lub pumeksu.
Ciągła pielęgnacja
Nauczeni doświadczeniem po sezonie zimowym odpowiednio przechowujmy buty. Zadbaj aby w czasie, kiedy nie będą użytkowane, składowane były w miejscu suchym. Buty, o które się właściwie zatroszczymy, mogą służyć nam dłużej niż jeden sezon i zapewnią ci komfort podczas użytkowania.