Mikrofibra – brzmi znajomo, ale wciąż dość tajemniczo, prawda? Z czego wykonane są ściereczki, jak dbać o to by długo nam służyły i jakie jest ich zastosowanie? Jesteście ciekawi – zapraszamy do lektury!
Co to jest mikrofibra?
Mikrofibra to potoczna nazwa dla miękkiej szmatki. Słowo to pochodzi z języka angielskiego i nie określa tkaniny, a włókno, które jest aż dwa razy cieńsze od włókien jedwabiu. Dla porównania włókna te są sto razy cieńsze od ludzkiego włosa. Najczęściej do produkcji ściereczki, która trafia do naszych domów, wykorzystuje się połączenie 70% poliamidu i 30% poliestru, ale popularne są również wyroby z materiałów naturalnych, na przykład z celulozy lub węglowodanów.
Dlaczego warto kupić mikrofibrę?
Ściereczki z mikrofibry nie zostawiają smug i rys, dlatego są tak cenionym produktem zarówno w naszych mieszkaniach, jak i na rynku motoryzacyjnym. Mikrofibra doskonale sprawdzi się do delikatnych powierzchni – blatów lakierowanych na pełen połysk, płyt elektrycznych, powierzchni szklanych oraz luster. Właściwości ściereczek z mikrofibry zostały docenione także przez miłośników motoryzacji. Obcując z delikatnym lakierem ważne jest, by jakość tkaniny była jak najwyższa.
Atłasowe wykończenie ściereczek sprawia, że są odporne na rozerwanie i trwałe. Materiał wyróżnia wyjątkowa miękkość, przez co jest przyjemny w dotyku. Ponadto wykazuje on bardzo dużą zdolność absorpcji cieczy, przez co liczne mikrowłókna są w stanie wchłonąć sporą ilość wody. Na koniec argument czysto ekonomiczny – średni czas użytkowania jednej ściereczki wynosi aż 2 lata!
Rodzaje szmatek z mikrofibry
Wyróżniamy kilka rodzajów ściereczek z mikrofibry. W ofercie firmy York znajdziecie te przeznaczone specjalnie do czyszczenia: płyt ceramicznych i piekarników, podłóg, naczyń czy kieliszków i szkła.
Są też ściereczki, które doskonale nadają się do czyszczenia szklanych powierzchni jak szyby, lustra, okna czy okulary. Ich działanie jest tak dobre, że często użycie środka chemicznego bywa zbędne.
Mikrofibra doskonale wyczyści plastik, laminat, skórę, drewno oraz powierzchnie szczególnie delikatne i to bez konieczności sięgnięcia po detergenty. Doskonałe rozwiązanie dla alergików, prawda?
Mopy z mikrofibry
Delikatna i bardzo chłonna mikrofibra znalazła również swoje zastosowanie w mopach. Świetnie zbiera brud, łatwo się płucze i wyżyma. Co najważniejsze – doskonale czyści. Myjąc podłogę mopem z mikrofibry możecie zapomnieć o używaniu detergentów. Między innymi właśnie dlatego mopy z mikrofibry cieszą się tak dużym uznaniem wśród alergików. Mikrofibra doskonale zda egzamin na powierzchniach delikatnych, takich jak podłoga kamienna, płytki czy linoleum.
Jak dbać o ściereczkę z mikrofibry?
Warto pamiętać, że w trakcie użytkowania lub w efekcie nieprawidłowego prania, materiał może utracić swoje zalety.
Aby móc jak najdłużej korzystać ze szmatek najlepszej jakości, nie zapominajcie o regularnym praniu. Wskazane jest pranie w pralkach automatycznych, ale obchodźcie się z nimi delikatnie – nie używając wybielaczy i płynów zmiękczających, ponieważ mogą one uszkodzić mikrofibrę. Po wypraniu i wypłukaniu w zimnej wodzie najlepiej pozostawić ściereczki do wyschnięcia w umiarkowanej temperaturze. Weźcie pod uwagę, iż mikrofibra siedem razy szybciej niż bawełna wchłania i jej czas schnięcia jest znacznie krótszy. Nie należy również prać tkanin z mikrofibry w połączeniu z innymi rodzajami materiału. Staraj się nie prać mocno zabrudzonych szmatek (np. tych przeznaczonych do czyszczenia samochodu) razem z tymi, których używasz czyszcząc piekarnik czy lodówkę.
Ze względu na delikatny charakter powierzchni, którym często czyścimy ściereczkami, nie zapomnij usunąć metki przed pierwszym użyciem.
Pamiętajcie! Na codzienne prace domowe szkoda tracić zbyt wiele czasu, dlatego warto sięgać po innowacyjne rozwiązania, które ułatwią nam sprzątanie. Mikrofibra to jedno z nich!