Jak zorganizować przestrzeń?

Projektowanie wyglądu i wyposażenia przestrzeni życiowej nie od dziś stanowi dla wielu wyzwanie porównywalne z budową domu od podstaw. Od tego jak urządzimy nasze własne gniazdko zależy jak będziemy czuli się w nim na co dzień. Podczas organizowania domowej przestrzeni powinniśmy pamiętać przede wszystkim o funkcjonalności, a dopiero na drugim miejscu kierować się estetyką poszczególnych elementów. Dom, w którym wszystko wygląda ładnie i jak spod sznurka może okazać się mało przyjaznym miejscem do życia. Poniżej przedstawiamy parę porad jak urządzić najpraktyczniej centrum naszego małego świata.

Kuchnia                         

Dla wielu stanowi centrum życia, to właśnie w niej przygotowujemy praktycznie większość posiłków, często przesiadujemy nad gazetą, pracujemy lub zwyczajnie prowadzimy długie rozmowy z członkami rodziny lub współlokatorami. Kuchnia stanowi punkt dowodzenia naszym mieszkaniem, a jednocześnie spełnia wiele innych funkcji. Powinniśmy o tym pamiętać gdy mamy możliwość wpływu na jej zaprojektowanie i wyposażenie. Bardzo ważne podczas projektowania kuchni jest odpowiednie oświetlenie, w końcu spędzamy w tym pomieszczeniu większość czasu w ciągu dnia. Gdy zdecydujemy się na blat roboczy najlepiej jeśli umieścimy go między strefą gotowania, a zlewozmywakiem. Pozwoli to nam uniknąć niepotrzebnego biegania z brudnymi naczyniami. Jeśli chcemy zaoszczędzić wysiłku i zwyczajowego szukania akcesoriów możemy podzielić naszą kuchnię na strefy, w których będziemy przechowywać odpowiednio: artykuły spożywcze, naczynia, sztućce itp.. Z kolei garnki, patelnie i wszelakie naczynia do gotowania możemy umieścić w pobliżu płyty grzewczej.

Łazienka

Któż z nas nie marzy o wygodnej i dużej łazience? Realia polskich mieszkań rzadko pozwalają na taki komfort. Jednak jeśli już zdecydowaliśmy się na urządzenie łazienki marzeń warto pomyśleć o tym, aby uczynić ją wygodną i komfortową. Dobrym i praktycznym pomysłem jest zamontowanie dwóch umywalek, które pozwolą nam uniknąć porannych korków do szkoły czy pracy. W przestrzeni obok umywalki warto umieścić szafkę lub półkę gdzie w zasięgu ręki będziemy trzymać wszelkie przybory niezbędne podczas porannej i wieczornej toalety. Jeśli umieścimy w naszej łazience również WC warto zdecydować się na model podtynkowy, który nie będzie zajmował wiele miejsca. Kolejnym niezbędnym elementem jeśli chodzi o wyposażenie łazienki jest wanna lub prysznic. Jeśli zależy nam na funkcjonalności to wybierzmy prysznic, jeśli jednak wolimy długie kąpiele co najmniej 150 centymetrowa wanna będzie pasować idealnie. Jeżeli mamy taką możliwość najlepiej zamontować obok wanny kabinę prysznicową, która posłuży nam do szybkiego odświeżenia np. po pracy.

Salon

Salon lub pokój dzienny jest wizytówką każdego domu, to tam przyjmujemy gości lub spędzamy czas przeznaczony na relaks. Salon powinien być  miejscem przyjaznym każdemu domownikowi.  Projektując salon powinniśmy pomyśleć o tym aby każdy z nas czuł się w nim przytulnie. Kanapy, sofy, fotele i ustawiony w pobliżu stół będą sprzyjać spędzaniu wspólnie czasu. Gdy projektujemy salon powinniśmy pomyśleć o dostępie do naturalnego światła, najlepiej wpadającego od południa lub zachodu. Oświetlenie z dwóch kierunków pozwoli wypełnić salon naturalnym światłem, nie zaś tym pochodzącym ze sztucznych źródeł. Wbrew pozorom salon nie musi być największym pokojem w całym domu. Najważniejsze żeby pomieścił członków naszej rodziny i paru ewentualnych gości. Pokoje dzienne przypominające rozmiarami sale balowe bardziej straszą i odpychają, niż zachęcają do spędzania w nich większej ilości czasu.

Domowa przestrzeń, która projektujemy i urządzamy powinna odzwierciedlać nasze gusta i charakter, a jednocześnie spełniać funkcje praktyczne. Harmonijne połączenie funkcjonalności z estetyką zapewni nam komfortowe warunki mieszkania.

Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *