Sprzątanie raz w tygodniu nie pozwoli utrzymać nam całkowitego porządku w domu. O czystość należy dbać codziennie, a pomagają w tym zasady, których musimy się trzymać. Co w takim razie pomoże nam w jego zachowaniu?
Odkładajmy rzeczy z powrotem na miejsce, z którego je zabraliśmy. Dopilnujmy, żeby trzymali się tego wszyscy domownicy. Wiele osób może mieć z tym problem, bo przecież często robimy różne rzeczy w pośpiechu, co przyczynia się do tego, że kładziemy przedmioty na miejsce znajdujące się w zasięgu naszej ręki, a nie tam, skąd je wzięliśmy. Trzymanie się tej zasady przyniesie zauważalne efekty, sami zobaczymy, że w naszym domu zapanuje większy ład. Pomocne jest również regularne wyrzucanie przedmiotów, które są nam niepotrzebne.
To, co możemy, zróbmy od razu
Jeżeli czynność, którą mamy wykonać, zajmuje nam 5 minut, to nie odkładajmy jej na później. Po przygotowaniu posiłku nie zostawiajmy wszystkich produktów na blacie w kuchni, tylko odłóżmy je do lodówki i szafek – tam, gdzie wcześniej się znajdowały. Potrwa to chwilę, a w kuchni zachowany zostanie porządek. Po zjedzeniu zmywajmy naczynia od razu – będzie trwało to tylko kilka minut. Odkładanie tej czynności, przyczyni się do tego, że po kilku posiłkach powstanie sterta naczyń w zlewie.
Podobnie jest z wieloma rzeczami – odłożenie ubrań do szafy również zajmuje chwilę, więc nie warto robić tego później niż od razu po ich zdjęciu. Kolejną poradą jest ścielenie łóżka od razu po wstaniu, nie ma sensu tego odkładać skoro zajmie nam to chwilę.
Multitasking
Ciekawym pomysłem na utrzymanie porządku w domu jest wielozadaniowość. Polega to na sprzątaniu przy okazji robienia innych rzeczy. Kiedy czekamy na zagotowanie się wody, możemy w tym czasie wyczyścić zlew. Przy kąpieli dziecka znajdzie się czas na małe sprzątanie w łazience. Przetarcie ścierką chociaż kabiny prysznicowej lub zrobienie porządku w szafce, w której znajdują się środki czystości nie zajmie nam przecież dużo czasu.
Plan
Robienie porządków nie będzie tak uciążliwe i męczące, kiedy zrobisz dwie rzeczy – ustalisz harmonogram sprzątania i podzielisz obowiązki na każdego z domowników. Kiedy wyznaczymy konkretne dni na mycie poszczególnych obszarów naszego mieszkania, to nie będziemy musieli czyścić go całego za jednym razem. Spisz na kartce dni tygodnia, napisz przy każdym z nich czynność do wykonania i osobę, która ma ją zrobić. Dzięki temu każda z osób będzie miała chociaż jeden, dwa dni wolnego od sprzątania, a sama poszczególna czynność wykonywana każdego dnia nie będzie wymagała dużej ilości czasu.
Nasz plan może obejmować tydzień, kilka tygodni lub miesiąc – to od nas zależy na jaki okres go przygotujemy i co będzie dla nas najwygodniejsze. Możemy wyznaczyć sobie konkretne dni na poszczególne czynności, np. dzień mycia łazienki, dzień robienia prania lub dzień, w którym myjemy wszystkie podłogi w domu.
Na początku trzeba będzie nad tym wszystkim popracować i wdrożyć, ale z czasem wejdzie to w nasz nawyk, co sprawi, że utrzymanie porządku na co dzień nie będzie już uciążliwe. Kiedy już wiemy jak efektywnie i łatwo sprzątać, wdróżmy zmiany do codziennie wykonywanych przez nas czynności!