Dobrze urządzony dom nie może obejść się bez specjalnie przygotowanego miejsca na narzędzia i przybory przydające się w nagłych sytuacjach. Jeśli masz możliwość, wygospodaruj przestrzeń w swoim domowym gniazdku na składzik.
Jak zorganizować własny warsztat?
Wielkość przygotowanego przez nas składziku powinna być dostosowana do wielkości miejsca, w którym mieszkamy. Niezależnie czy jest to blok wielorodzinny lub dom wolnostojący, powinniśmy pamiętać, aby nie przesadzić z jego wielkością. Chyba, że chcemy trzymać większe sprzęty, ale w takich przypadkach znacznie lepiej sprawdzi się piwnica lub garaż. Co jednak jeśli mieszkamy w bloku, a marzy nam się własny warsztat, w którym będziemy mogli nie tylko trzymać narzędzia, ale również majsterkować? Warto wtedy pomyśleć o adaptacji pomieszczenia w piwnicy lub na strychu. Urządzenie odpowiedniego miejsca nie powinno nastarczyć nam wielu trudności. Powinniśmy pamiętać o przygotowaniu szafek, koszy, pudełek na narzędzia. Gdy szukamy miejsca na drobne przedmioty, np. gwoździe lub śrubki, możemy pomyśleć o recyklingu opakowań znajdujących się w naszej kuchni. Gdy chcemy, aby przechowywane przez nas rzeczy wykonane z materiału (poduszki, ubrania robocze) zajmowały mało miejsca, możemy zastosować worki i pudła próżniowe. Ich zastosowanie pozwoli nie tylko zaoszczędzić nam miejsca, ale i ochronić nasze rzeczy przed molami, wilgocią i stęchlizną. Worki próżniowe z powodzeniem możemy wykorzystywać wielokrotnie a większą ilość wolnego miejsca przeznaczyć na inne wyposażenie składziku.
Jak duże powinno być miejsce, w którym magazynujemy nasze narzędzia, a jednocześnie spędzamy czas ma majsterkowaniu? Odpowiedź zależy przede wszystkim od wielkości miejsca, w którym mieszkamy. Jeśli jest to dom wolnostojący najlepiej pomyśleć o wygospodarowaniu osobnego pomieszczenia lub małego budynku, który stanie się naszym królestwem przydatnym w sam raz do majsterkowania. Takie miejsce nie powinno mieć zbyt wielkich rozmiarów oraz pasować stylistycznie do reszty otoczenia. Pomieszczenie o wielkości około 5-6 m2 w zupełności powinno nam wystarczyć. Gdy będziemy urządzać nasz warsztat warto pamiętać o doprowadzeniu do niego energii elektrycznej niezbędnej w przypadku prac po zmroku lub z użyciem narzędzi wymagających stałego dopływu energii. Równie ważne, z punktu widzenia przyszłego porządku, mogą okazać się haczyki przytwierdzone do ścian. Właśnie na nich będziemy mogli bezpiecznie trzymać nasze ulubione narzędzia. Pomyślmy również o szerokich drzwiach, dzięki którym unikniemy problemy z wniesieniem większych narzędzi lub sprzętów.
Porządek rzecz niezbędna
Wiele gospodyni domowych narzeka na brak miejsca, w którym można by przechowywać sprzęty niezbędne w codziennym utrzymaniu czystości w naszym domu. Projektując mieszkanie pomyślmy o małej komórce, w której będziemy mogli trzymać miotły, ściereczki, wiadra, odkurzacz i wszelkiego rodzaju sprzęty pomagające zachować porządek. Gdy już wygospodarujemy takie miejsce pamiętajmy, że również tam warto utrzymać ład. Spotkanie ze spadającymi miotłami i wiadrami zaraz po otwarciu takich drzwi nie należy z pewnością do miłych.
Podsumowując, jeśli zdecydujemy się na stworzenie w swoim domu odpowiedniego składziku nie pożałujemy. Zyskamy miejsce, w którym możemy trzymać schowane narzędzia i materiały potrzebne podczas codziennego użytku. Mając pod ręką wszystkie te sprzęty jesteśmy w stanie kontrolować nie tylko porządek, ale i upiększać swoje małe gniazdko dzięki narzędziom.